ZAKŁADANIE SPÓŁEK W NIEMCZECH
Wyjazd za granicę na ogół kojarzy się nam z wakacjami, pięknym słońcem, opalenizną, mnóstwem pozytywnych wrażeń i wesołych wspomnień. Poznawanie innej kultury, możliwość skosztowania specjałów tamtejszej kuchni, czy zwiedzenia zabytków wywołuje uśmiech na niejednej twarzy. A co w sytuacji, gdy z jakichś powodów trzeba wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy? Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jaki kraj wybrać? Czego można spodziewać się na obczyźnie?
Znaczna część Polaków szukających pracy poza granicami ojczyzny wybiera naszych zachodnich sąsiadów. Wypłata w euro, dobre połączenia dowolnym środkiem transportu z Polską to tylko kilka z dość długiej listy argumentów przytaczanych przez tych, którzy zdecydowali się na emigrację zarobkową do Niemczech.
KTO MOŻE ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ W NIEMCZECH?
Polska 1 maja 2004 roku przystąpiła do Unii Europejskiej. Po siedmioletnim okresie przejściowym także niemiecki i austriacki rynek pracy w pełni otworzyły się przed Polakami. Dzięki temu, że jesteśmy obywatelami unijnymi prawo daje nam możliwość zakładania spółek w Niemczech. Komplet dokumentów jaki jest do tego potrzebny niemieckie prawo uzależnia od tego, na jaki rodzaj działalności gospodarczej się zdecydujemy i jakim dysponujemy kapitałem początkowym. Trzeba pamiętać, że wkład finansowy nie zawsze jest konieczny, bo prawo dopuszcza też możliwość założenia spółki bez wkładu lub z takim, który wynosi nawet 1 euro.
SPÓŁKI W NIEMCZECH – RODZAJE
Opuszczenie kraju w poszukiwaniu pracy to coraz częściej spotykane zjawisko, zwłaszcza wśród osób młodych, które nie boją się ewentualnego ryzyka lub nie założyły jeszcze rodzin i decyzja o przeprowadzce oraz niejako porzuceniu dotychczasowego życia przychodzi im zdecydowanie łatwiej. Emigracja zarobkowa nie zawsze wiąże się z ubóstwem. Czasami to reakcja na brak możliwości rozwoju w dotychczasowej firmie, czy chęć zmiany obecnego stanowiska na lepiej płatne.
Polscy pracownicy są doceniani także po niemieckiej stronie Odry. Coraz liczniejsze ich grono z pracowników staje się pracodawcami – na ogół najpierw swoimi, gdyż nasi rodacy bardzo chętnie rejestrują tam jednoosobowe działalności gospodarcze, a także cudzymi, ponieważ założenie spółki w Niemczech dla wielu z nich okazało się bardzo dobrą decyzją.
Prawo naszych zachodnich sąsiadów daje możliwość założenia następujących rodzajów działalności:
- jednoosobowa działalność gospodarcza – czyli popularne gewerbe;
- spółka cywilna;
- spółka komandytowa;
- spółka komandytowo-akcyjna;
- spółka akcyjna;
- Mini-GmbH – czyli mini-spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – czyli GmbH;
- spółka jawna;
- spółka partnerska.
Jak widzimy mamy duże pole do działania w kwestii zakładania spółek w Niemczech. Warto rozważyć taką możliwość, jeśli mamy dobry pomysł i nie boimy się podjąć wyzwania, by zostać swoim własnym szefem.
Założenie spółki w Niemczech lub w jakimkolwiek innym kraju, wymaga głębokiego zastanowienia, właściwego oszacowania ryzyka, a także przygotowania finansowego, gdyż jak wiadomo większość procedur wiąże się z koniecznością dokonania pewnych opłat. W takiej sytuacji warto udać się do biura doradczego, by upewnić się, czy we właściwy sposób realizujemy swoje marzenie o własnej firmie w Niemczech.