KONTAKT
Telefon:
+48 22 875 49 66
+48 794 119 591

E-mail:
info@thisway.com.pl

Godziny otwarcia / Poniedziałek – Piątek / 08:00 – 16:00

 • Polski
 • English
 • Deutsch
Zadzwoń do nas! +48 22 875 49 66
i

Rejestracja spółki w Niemczech

ZAKŁADANIE SPÓŁEK W NIEMCZECH

Wyjazd za granicę na ogół kojarzy się nam z wakacjami, pięknym słońcem, opalenizną, mnóstwem pozytywnych wrażeń i wesołych wspomnień. Poznawanie innej kultury, możliwość skosztowania specjałów tamtejszej kuchni, czy zwiedzenia zabytków wywołuje uśmiech na niejednej twarzy. A co w sytuacji, gdy z jakichś powodów trzeba wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy? Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jaki kraj wybrać? Czego można spodziewać się na obczyźnie?

Znaczna część Polaków szukających pracy poza granicami ojczyzny wybiera naszych zachodnich sąsiadów. Wypłata w euro, dobre połączenia dowolnym środkiem transportu z Polską to tylko kilka z dość długiej listy argumentów przytaczanych przez tych, którzy zdecydowali się na emigrację zarobkową do Niemczech.

KTO MOŻE ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ W NIEMCZECH?

Polska 1 maja 2004 roku przystąpiła do Unii Europejskiej. Po siedmioletnim okresie przejściowym także niemiecki i austriacki rynek pracy w pełni otworzyły się przed Polakami. Dzięki temu, że jesteśmy obywatelami unijnymi prawo daje nam możliwość zakładania spółek w Niemczech. Komplet dokumentów jaki jest do tego potrzebny niemieckie prawo uzależnia od tego, na jaki rodzaj działalności gospodarczej się zdecydujemy i jakim dysponujemy kapitałem początkowym. Trzeba pamiętać, że wkład finansowy nie zawsze jest konieczny, bo prawo dopuszcza też możliwość założenia spółki bez wkładu lub z takim, który wynosi nawet 1 euro.

SPÓŁKI W NIEMCZECH – RODZAJE

Opuszczenie kraju w poszukiwaniu pracy to coraz częściej spotykane zjawisko, zwłaszcza wśród osób młodych, które nie boją się ewentualnego ryzyka lub nie założyły jeszcze rodzin i decyzja o przeprowadzce oraz niejako porzuceniu dotychczasowego życia przychodzi im zdecydowanie łatwiej. Emigracja zarobkowa nie zawsze wiąże się z ubóstwem. Czasami to reakcja na brak możliwości rozwoju w dotychczasowej firmie, czy chęć zmiany obecnego stanowiska na lepiej płatne.

Polscy pracownicy są doceniani także po niemieckiej stronie Odry. Coraz liczniejsze ich grono z pracowników staje się pracodawcami – na ogół najpierw swoimi, gdyż nasi rodacy bardzo chętnie rejestrują tam jednoosobowe działalności gospodarcze, a także cudzymi, ponieważ założenie spółki w Niemczech dla wielu z nich okazało się bardzo dobrą decyzją.

Prawo naszych zachodnich sąsiadów daje możliwość założenia następujących rodzajów działalności:

 1. jednoosobowa działalność gospodarcza – czyli popularne gewerbe;
 2. spółka cywilna;
 3. spółka komandytowa;
 4. spółka komandytowo-akcyjna;
 5. spółka akcyjna;
 6. Mini-GmbH – czyli mini-spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
 7. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – czyli GmbH;
 8. spółka jawna;
 9. spółka partnerska.

Jak widzimy mamy duże pole do działania w kwestii zakładania spółek w Niemczech. Warto rozważyć taką możliwość, jeśli mamy dobry pomysł i nie boimy się podjąć wyzwania, by zostać swoim własnym szefem.

Założenie spółki w Niemczech lub w jakimkolwiek innym kraju, wymaga głębokiego zastanowienia, właściwego oszacowania ryzyka, a także przygotowania finansowego, gdyż jak wiadomo większość procedur wiąże się z koniecznością dokonania pewnych opłat. W takiej sytuacji warto udać się do biura doradczego, by upewnić się, czy we właściwy sposób realizujemy swoje marzenie o własnej firmie w Niemczech.